دسته 1

چطور یک نقاشی سه بعدی جذاب بکشیم + ویدئوی آموزشی

حتما شما هم بسیاری از نمونه طراحی ها و نقاشی های سه بعدی را در اینترنت دیده اید و خب به نظر خیلی هم جذاب هستند. شاید از اطرافیان خود کسی را دیده اید که نمونه ای از این قبیل طراحی های سه بعدی را انجام داده است. شما هم با نگاه به این آثار متعجب شدید و گمان کردید که طرف مقابلتان چون استعداد نقاشی دارد توانسته همچین اثر زیبایی را خلق کند.

نقاشی سه بعدی

در این صورت باید این موضوع را به شما یادآور شویم که تنها موضوعی که اساس و بنیان استعداد هر فرد را تشکیل می دهد، اول از همه علاقه و در مقام دوم، تمرین های فراوان باعث شده تا سرانجام فرد را تبدیل به یک حرفه ای در زمینه خود کند. اگر علاقه دارید که کار های سه بعدی حرفه ای خلق کنید، باید در ابتدا تمرین های زیادی داشته باشید تا با اصول این کار به طور دقیق تری آشنا شوید.

پس اگر شما هم علاقه پیدا کردید که یک نقاشی سه بعدی را ایجاد کنید، با ما همراه باشید تا خیلی ساده و گام به گام این امر را به شما آموزش دهیم. به صورت کلی ایجاد یک نقاشی سه بعدی دارای هفت قدم می باشد.

اولین مرحله : آماده کردن وسایل مورد نیاز

قطعا برای شروع هرکاری شرایط و یا وسایلی مورد نیاز است. نگران نباشید نیاز نیست که از وسایل گران قیمت و یا کمیابی استفاده کنید. برای شروع اول از همه نیاز به مداد طراحی و کاغذ و یا دفتر طراحی دارید. البته این وسایل کمترین ابزار هایی است که برای ایجاد یک طرح سه بعدی به آن ها نیاز دارید.

طراحی سه بعدی

دومین مرحله : انتخاب سوژه و کشیدن خطوط دور کار

دومین کار انتخاب یک سوژه و ایده برای سه بعدی سازی آن می باشد. یکی از راحت ترین ایده ها، سه بعدی کردن نوشته هاست. مثلا اسم کوچک خودتان را به شکل یکی از فونت های مرسوم کامپیوتری پرینت بگیرید. اگر دسترسی به پرینتر ندارید می توانید نام خود را به هر شکلی که بخواهید طراحی کنید. البته اگر بتوانید به همان شکل کامپیوتری اسم خود را طراحی کنید نتیجه جالب تری به دست می دهد.

این مطلب رو از دست نده!
خرید کتاب 1984 اثر جورج اورول + معرفی اجمالی

سومین مرحله : ایجاد خطوط اصلی بدنه

خب اگر بخواهیم با همان مثال سه بعدی کردن نام خودتان پیش برویم می توانید مانند تصویر زیر خطوط دورِ طراحی سه بعدی خود را یعنی همان حالت ساختمانی نوشته را البته خطوط اصلی آن را طراحی کنید و در ادامه کم کم آن را پردازش کنید.

طراحی سه بعدی نوشته

چهارمین مرحله : تکمیل خطوط سه بعدی

منظور از تکمیل خطوط سه بعدی در واقعا پررنگ کردن خطوط صحیحی است که در قسمت قبل آن را ایجاد کردید. به این منظور می توانید مکان سایه ها را نیز مشخص کنید. بهتر است اول از زاویه مناسب به کاغذ خود نگاه کنید و طرح سه بعدی شده اسم خود را تصور کنید و از این امر برای بهتر شدن نتیجه کار استفاده کنید.

پنجمین مرحله : سایه پردازی و رنگ آمیزی

راز نقاشی های سه بعدی در سایه پردازی است. هرچه که سایه پردازی شما بهتر و حرفه ای تر باشد، کار شما هم به شدت جذاب تر و سه بعدی تر دیده خواهد شد. البته باید از افراط پرهیز کرد. اول از همه کمی به اشیای پیرامون خود دقت کنید و ارتباط زاویه تابش نور و همچنین فاصله منبع نور از آنها و سایه های ایجاد شده را بررسی کنید. یک راهکار عالی و بسیار دقیق برای این کار دیدن یک شی زیر نور چراغ مطالعه خودتان است.

می توانید از تمام زوایا سایه های ایجاد شده را به خوبی بررسی نمایید. دقت کنید که چه قسمت هایی تیره تر هستند و چه قسمت هایی روشن تر؟ روشن ترین نقطه در چه جایگاهی نسبت به نور تابانده شده قرار دارد.

اول از همه یک سایه نرم و کمرنگ ایجاد کنید. به مرور می توان سایه های عمیق تر و تیره تری را روی کار ایجاد کرد. اگر قسمتی کاملا تیره می شود پس آن را کاملا تیره کنید. همین امر بسیار بدیهی در خیلی از طراحی ها رعایت نمی شود. در نظر داشته باشید که طرحی که انتظار دارید و یا سوژه ای که از روی آن مشغول طراحی هستید، از چه جنسی است. سطحی یکدست و انعکاس دهنده دارد؟ یا اینکه دارای یک سطح زبر یا مخملی است؟

این نکات کمی حرفه ای تر هستند. پس اگر در تلاش اول نتوانستید نتیجه دلخواه خود را کسب کنید، نا امید نشوید. مطمئن باشید آن قدر ها هم کار سختی نیست. همیشه یادتان باشد هرچقدر بهتر بتوانید جنس سوژه خود را بهتر به تصویر بکشید اثر شما به طرز باور نکردنی واقعی تر به نظر می رسد.

یکی از نکاتی که خیلی به زیبایی اثر شما کمک می کند، ایجاد نقاط روشن مطلق در طرحتان است. بهترین ابزار ایجاد این نقاط نورانی، استفاده از راپید سفید یا خودکار ژله ای سفید یا روان نویس سفید (هر سه این محصولات یکی هستند). اگر به این محصولات دسترسی نداشتید می توانید از یک قلمو سایز کوچک و گواش سفید استفاده کنید. همچنین مداد پاستلی سفید و یا کنته سفید هم برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد.

professional 3d painting

فقط در ایجاد چنین نقاطی دقت لازم را داشته باشید. چراکه اگر این امر به درستی صورت نگیرد، می تواند کل زحمات شما را به باد دهد. روش کم ریسک تری وجود دارد به این ترتیب که از همان ابتدا که طرح کلی و خطوط اصلی را طراحی می کنید، موقعیت دقیق نقاط نورانی را روی طرح خود مشخص نمایید. به این ترتیب می دانید که نباید هنگام طراحی به آن نقاط کاری داشته باشید. به این ترتیب این نقاط حس براق بودن را به خوبی به مخاطب منتقل می کند.

این مطلب رو از دست نده!
خرید 47 مدل بهترین مداد طراحی پرفروش + راهنمای خرید جامع

البته یک راه دیگر هم برای ایجاد نقاط روشن وجود دارد که بسیار مرسوم هم هست. اما برای ایجاد نقاطی که به طور مطلق سفید و نورانی هستند با این روش چندان مرسوم نیست. این راهکار استفاده از یک پاک کن مدادی یا پاک کن اتودی است. این کار روش بسیار خوبی برای ایجاد سایه روشن در کارتان است.

ششمین مرحله : تکنیک برش بخشی از کاغذ

نکته ای که گاها به آن توجه لازم نمی شود، برش بخشی از کاغذ است. این کار یکی از لذت بخش ترین قسمت های کار است. وقتی که کم کم می توانید طرح سه بعدی خود و نتیجه زحمت خود را مشاهده کنید. بهترین کار اول از همه توجه به نمونه کارهایی است که در اینترنت وجود دارند. دقت کنید ببینید که دقیقا از چه زوایایی این کار صورت گرفته است. معمولا برش کاغذ از وسط به سمت بالاست. یعنی نیمه بالایی کاغذ را برش می دهند.

این کار باعث می شود تا به واقعی تر شدن نتیجه کارتان بیفزایید. حالتی که این کار روی طراحی شما ایجاد می کند باعث می شود تا وقتی از زاویه مناسب به آن دقت شود، باعث خطای دید مخاطب شده و طوری به نظر برسد که گویی یک وسیله روی کاغذ شماست. نمونه بارز این دسته از نقاشی ها، سوژه های ساختمانی هستند. هرچند در خیلی از موضوعات از این تکنیک استفاده می شود. 

3d drawing tower

یک ترفند عالی برای کسب بهترین نتیجه استفاده از یک خط کش است. از آنجا که در اغلب نقاشی های سه بعدی باید کاغذ به صورت صاف برش داده شود (مورب بودن خط برش جای خودش) استفاده از یک خط کش می تواند بهترین نتیجه را حاصل شود. فقط مراقب باشید به طرح اصلی آسیبی وارد نشود.

آخرین مرحله :‌ نگاه از زاویه مناسب

آخرین کار که باعث می شود بیشترین حالت سه بعدی در نقاشی ایجاد شود، نگاه از زاویه مناسب به کارتان است. برای بهتر دیدن طرح سه بعدی خود می توانید از یک زاویه مناسب یک عکس از طرح خود بگیرید. با انجام این هفت گام، خودتان می بینید که توانستید یک طراحی سه بعدی زیبا را خلق کنید.

در این قسمت می توانید یک ویدئوی آموزشی طراحی سه بعدی ساده از یک نردبان را مشاهده کنید.

نکته طلایی : اگر از علاقه مندان نقاشی های سه بعدی هستید و می خواهید در این کار حرفه ای شوید، پس باید کمی صبر و حوصله به خرج دهید. اگر کاری را البته به خیال خودتان خراب کردید، به جای اینکه به این فکر باشید که من کاری را خراب کردم، این باور درست را در نظر داشته باشید که این کار در واقع باعث حرفه ای تر شدن کار بعدی شما می شود.

واقعا هم وقتی دقت کنید که در چه کارهایی حرفه ای هستید متوجه می شوید که این تجربیات شماست که باعث شده تا شما در آن زمینه حرفه ای باشید. هر تجربه ای درس هایی برایتان داشته که باعث شده نکاتی را در کار بعدی خود در نظر بگیرید که باعث شده کم کم به خیلی از اصول مهم آگاهی پیدا کنید و از آنها در کار خود به بهترین شکل ممکن نهایت استفاه را ببرید.

4.7/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.